Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej

Aktualności

Polecamy

Zainstaluj wtyczkę Flash, aby zobaczyć odtwarzacz.
Infolinia dla turystów
Stop seksturystyce
Stop agresji drogowej
reportracism
Pokrzywdzeni
Rok pieszego - 2014
SMS ratunkowy

Ruch drogowy

 1. Kolizja drogowa - co zrobić na miejscu ?

  Uczestnicy kolizji pojazdów, w której nikt nie doznał obrażeń, nie muszą wzywać policji. Jeżeli nie ma wątpliwości co do sprawcy, można poprzestać na spisaniu oświadczenia. Zawsze konieczne jest natomiast usunięcie pojazdu z jezdni lub zasygnalizowanie jego postoju.

 2. "Prowadząc Zawsze Jestem Trzeźwy"

  Pierwszego października rudzka drogówka rozpoczęła akcję „Prowadząc zawsze jestem trzeźwy”, której współorganizatorem jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rudzie Śląskiej. Policjanci, w ramach służby, będą prowadzić częste kontrole trzeźwości, szczególnie w godzinach rannych oraz wieczorowo-nocnych. Trzeźwi kierowcy otrzymają naklejki z logo akcji.

 3. Wypadek drogowy – co zrobić na miejscu ?

  Wielu kierowców nie wie jak rozróżnić pojęcie wypadku od kolizji inaczej zwanej stłuczką. Aby prawidłowo zachować się na miejscu zdarzenia drogowego należy odpowiedzieć na pierwsze zasadnicze pytanie : czy w zdarzeniu są osoby poszkodowane, które odniosły obrażenia ciała ? Jeżeli któryś z uczestników zdarzenia poniósł śmierć lub jest ranny mamy do czynienia z wypadkiem drogowym i konieczne jest wezwanie na miejsce policji i innych służb ratunkowych.

 4. Policjanci z drogówki radzili pierwszakom

  Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku nadszedł czas nauki. Dzieci i młodzież od września stanowią liczną grupę użytkowników dróg. Szczególnie niebezpieczne dla nich sytuacje, to m.in.: przekraczanie jezdni, poruszanie się po niej w przypadku zmian organizacji ruchu i zachowanie się w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów.

 5. Zmiany w kat. B prawa jazdy

  24 sierpnia 2014 roku wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o kierujących pojazdami. Spośród licznych nowelizacji największe zainteresowanie wzbudza zmiana dotycząca uprawnień wynikających z posiadania prawa jazdy kategorii B.

 6. Kochasz? STOP Wariatom Drogowym

  Ruszyła trzecia odsłona kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”. Tym razem skierowana jest przede wszystkim do osób najbliższych kierowcom, które mogą wpłynąć na ich zachowania podczas jazdy. Cel nieustannie ten sam - poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kampanię wspólnie organizują Policja i Fundacja PZU.

 7. Chcesz jeździć skuterem?

  Czy do kierowania skuterem wystarczy karta rowerowa? Ile trzeba mieć lat, żeby móc kierować skuterem? – pytają przyszli motorowerzyści. Są też tacy, którzy nie wykazując żadnego zainteresowania przepisami kierują pojazdami, narażając się na konsekwencje prawne i finansowe w przypadku kontroli lub wypadku. Poniżej odpowiedzi na pytania.