Wiadomości

Odprawa roczna rudzkich policjantów

W Komendzie Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej odbyła się narada podsumowująca wyniki pracy mundurowych w 2017 roku. W naradzie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji mł.insp. Mariusz Krzystyniak, I Zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, kierownictwo rudzkiej komendy, policjanci oraz pracownicy policji, a także zaproszeni goście. Podczas narady omówiono wyniki pracy osiągnięte w minionym roku oraz cele i założenia na rok bieżący.

Wśród gości narady służbowej był również szef rudzkiej prokuratury Maciej Szlęk, Przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska Kazimierz Myszur oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej mł.bryg. Andrzej Małysiak i Straży Miejskiej Marek Partuś. Naradę rozpoczął komendant Strzęciwilk, który przedstawił informację o stanie etatowym jednostki, pozyskanych środkach, w tym sprzęcie, który został zakupiony dzięki wsparciu ze strony miasta oraz przedstawił wyniki pracy osiągnięte przez wydziały kryminalny i do walki z przestępczością gospodarczą. Jego zastępca – mł.insp. Tadeusz Wolniak, dokonał podsumowania wyników wydziałów prewencji i ruchu drogowego.

Ubiegły rok to przede wszystkim kolejny już rok w którym nastąpił spadek przestępczości, w szczególności tej najbardziej uciążliwej z punktu widzenia obywatela. To także więcej patroli na ulicach miasta, w szczególności patroli ruchu drogowego, dbających o bezpieczeństwo na naszych drogach. Rok 2017 jest kolejnym rokiem, w którym znacznie zmniejszyła się liczba wakatów przez przyjęcie nowych funkcjonariuszy do podstawowych komórek prewencyjnych, to też kontynuacja służb dodatkowych i wspólnych patroli z policjantami odbywającymi praktyki z katowickiej Szkoły Policji. Przypomnijmy, że zarówno dodatkowe partole jak i praktyki słuchaczy były możliwe dzięki wsparciu władz miasta, które w ubiegłym roku przeznaczyły na ten cel 120 tys.

Optymistyczny dla mieszkańców Rudy Śląskiej, jest zauważalny spadek liczby przestępstw ogółem, było ich w ubiegłym roku o 136 mniej niż w roku poprzednim. Fakt ten zawdzięczać można m. in. coraz lepszej prewencji i dodatkowym służbom patrolowym. Rudzcy mundurowi mogą też pochwalić się wzrostem wykrywalności przestępstw kryminalnych – osiągnięto tu poziom 79,5 %, który wzrósł o 10% w porównaniu do roku 2016. Znaczący spadek przestępczości bo aż o 332 postępowania, odnotowaliśmy w 7 najbardziej uciążliwych dla mieszkańców kategoriach, czyli rozbój, bójka i pobicie, kradzież z włamaniem, kradzież mienia, uszkodzenie ciała, uszkodzenie rzeczy i kradzież samochodu. W ciągu 5 ostatnich lat ilość tych przestępstw spadła, aż o 65%. Praktycznie w każdej z kategorii przestępstw odnotowaliśmy większą wykrywalność sprawców w porównaniu do lat poprzednich. Na szczególną pochwałę zasłużyli policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, którzy prowadzą najbardziej skomplikowane sprawy. W obszarze przestępstw gospodarczych nastąpił zauważalny wzrost wykrycia – policjanci wszczęli w 2017 roku 316 postępowań w których wykryto, aż 1400 czynów przestępczych.
Stan bezpieczeństwa na rudzkich drogach nie napawa jednak optymizmem, ubiegły rok jest kolejnym w którym odnotowaliśmy wzrost ilości wypadków z udziałem rannych i kolizji drogowych. Rudzcy policjanci zatrzymali tym razem mniej nietrzeźwych kierowców, przy znacznym wzroście badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W ciągu ubiegłego roku mundurowi z drogówki przeprowadzili ponad 133 tysiące badań, ujawniając 315 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu.

Komendant Strzęciwilk podziękował podległym mu policjantom i pracownikom cywilnym za trud i wysiłek włożony w pracę w 2017 roku, oraz przedstawił główne kierunki pracy na rok bieżący.
Wiceprezydent Krzysztof Mejer podziękował rudzkim policjantom za coraz lepszą i skuteczniejszą pracę i zapewnił komendanta Strzęciwilka o dalszej współpracy i wsparciu ze strony władz samorządowych. W ubiegłym roku dzięki wsparciu samorządu na ulice Rudy Śląskiej skierowano ponad 300 dodatkowych patroli prewencyjnych, zakupiono 4 nowe radiowozy oznakowane, dwa zestawy fotograficzne dla techników kryminalistyki oraz 5 stacjonarnych alkomatów, które są dostępne dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Wiceprezydent wskazał, że patrząc na wyniki, Ruda Śląska z każdym rokiem jest miastem bardziej bezpiecznym, oraz zapewnił o dalszym wsparciu ze strony magistratu. Głos zabrali także Przewodniczący Rady Miasta i Prokurator Rejonowy, ich wypowiedzi były wypełnione gratulacjami osiągnięcia dobrych wyników, podziękowaniem za dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców oraz zapewnieniem wsparcia i chęci współpracy w roku bieżącym. Również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego podziękował za ciężką pracę policjantom i pracownikom cywilnym oraz włodarzom miasta za przychylność i pomoc okazaną w ubiegłym roku. Wskazał, że rudzka komenda znajduje się w czołówce jednostek w których nastąpił największy spadek przestępczości kryminalnej ogółem oraz przestępczości w 7 kategoriach, która najbardziej uderza w społeczeństwo lokalne. Komendant Krzystyniak wskazał również obszary, w których rudzcy policjanci mają jeszcze wiele do zrobienia. W trakcie odprawy przewodniczący Myszur pogratulował podinsp. Katarzynie Dyczce, powierzenia jej obowiązków Komendanta Komisariatu Policji II, a do gratulacji dołączył się również wiceprezydent i zastępca komendanta wojewódzkiego.

 

 

Powrót na górę strony