Wiadomości

Dzielnicowi o cyberprzemocy

Data publikacji 05.10.2016

Czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców dowiedzieli się podopieczni Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Rudzie Śląskiej. Dzielnicowi z Kochłowic, spotkali się z młodzieżą w ramach cyklicznych zajęć profilaktycznych. Policjanci uświadamiali podopiecznym, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

Dzielnicowi z rudzkiej "trójki" przeprowadzili pogadankę z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Rudzie Śląskie przy ulicy Plebiscytowej dotyczącą zagrożeń jakie niesie cyberprzemoc. W czasie takich spotkań z młodzieżą, poruszane są również tematy odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne. Mundurowi omówili czym jest zjawisko cyberprzemocy, wymienili jej formy oraz zagrożenia związane z tym zjawiskiem.

Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefonie komórkowym filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Policjant podkreślił, że cyberprzemocy nie można traktować w kategorii niewinnego żartu, gdyż konsekwencje mogą być bardzo poważne. Skutkiem agresji w sieci może być: strach, frustracja, utrata poczucia własnej wartości, depresja, a nawet próby samobójcze. Dlatego ważne jest by reagować na każdą formę niewłaściwego zachowania i przeciwstawiać się cyberprzemocy.

Cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. W Konstytucji, Kodeksie Karnym i Cywilnym znajdziemy zapisy, które chronią nas przed naruszeniem  wizerunku (upublicznienie czyjegoś  zdjęcia lub filmu z czyimś udziałem wbrew woli), zniewagą, zniesławieniem (upublicznienie ośmieszającego filmu lub zdjęcia), włamaniem na konto, groźbami, wulgarnym wyrażaniem się (naruszenie dobra osoby), a tym samym przed przejawami cyberprzemocy, które pociągają sprawców do odpowiedzialności karnej.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem, bądź inną zaufaną osobą dorosłą, gdyż wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.

Opracowano na podstawie tekstu Iwony Więcko


 

  • wizerunek dzielnicowych na spotkaniu z młodzieżą
  • wizerunek dzielnicowych na spotkaniu z młodzieżą
Powrót na górę strony