Wiadomości

Bez pobłażania przemocy domowej

Data publikacji 24.11.2014

Kolejni sprawcy przemocy domowej zatrzymany przez rudzkich stróżów prawa. To nie pierwsze interwencje w mieszkaniach zatrzymanych. W obu przypadkach rodziny miały założone już wcześniej niebieskie karty.

W sobotni wieczór policjanci z „dwójki” interweniowali na ulicy Wolności, gdzie 48-letni mężczyzna znęcał się fizycznie nad swoją żoną i córką. Kobieta musiała wzywać mundurowych, aby ostudzili zapały męża. Policjanci zatrzymali rudzianina, który trafił do policyjnego aresztu.
Kolejna interwencja zakończona zatrzymaniem, miała miejsce wczoraj rano na ulicy Paderewskiego. To także kolejna już wizyta stróżów prawa, w związku ze znęcaniem się 35-latka nad rodziną. Tym razem pijany mężczyzna w trakcie awantury groził żonie nożem. W tym przypadku agresor, również został zatrzymany w policyjnym areszcie. Interweniujący policjanci w obu rodzinach sporządzili dokumentację związaną z niebieskimi kartami.
 

Aby zapobiec problemowi przemocy w rodzinie, potrzebne jest nie tylko jego dostrzeżenie. Także podjęcie właściwych działań przez same ofiary. Nie bójcie się powiadamiać o swojej sytuacji. Istnieją instytucje, organizacje oraz rozwiązania prawne, które są w stanie wam pomóc!
Miejscem, do którego należy się zgłosić w pierwszej kolejności, jest najbliższy komisariat policji. Można również wezwać policjantów na miejsce zdarzenia, jeśli do aktu przemocy doszło w domu. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 997. Policja zawsze przyjmuje takie zgłoszenie i niezwłocznie przyjeżdża. Zapewniamy, że czasem już samo przesłuchanie wpływa na agresora dyscyplinująco. Policjanci mogą także założyć ofierze przemocy tzw. niebieską kartę. Dokumentuje ona zgłoszoną sytuację, opisuje działania, jakie podjęto, zawiera telefony i adresy instytucji, do których zawsze można zwrócić się o pomoc. Dokument nie powoduje wprawdzie wszczęcia postępowania karnego przeciwko sprawcy, ale może być użyty jako dowód w sprawie, jeśli tylko ofiara złoży doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Wypisanie niebieskiej karty obliguje też policjanta, by w ciągu 7 dni odwiedził rodzinę i przeprowadził wywiad środowiskowy. Policja monitoruje później sytuację takiej rodziny. Miejscem, do którego należy się obowiązkowo zgłosić, jest też gabinet lekarski. Jeśli doszło do pobicia, wykonana przez lekarza obdukcja będzie kolejnym dowodem dla sądu.

Powrót na górę strony